تبلیغات
برگزیده های وب - سه ماه ویژه، سه شب ویژه، سه سوره ویژه
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 21 تیر 90 ساعت 00 و 02 دقیقه و 48 ثانیه
امام باقر علیه‌السلام فرمود: أُعْطِیتْ هَذِهِ الْأُمَّةُ ثَلَاثَةَ أَشْهُرٍ لَمْ یعْطَهَا أَحَدٌ مِنَ الْأُمَمِ سه ماه به این امت داده شده كه به هیچ امتی پیش از این داده نشده بود آن سه ماه عبارتند از: رجب، شعبان و ماه رمضان.

فارس: ماه شعبان ماهی است كه قدر و منزلت آن را فقط خدا می‌داند و آنان كه برگزیده و تربیت یافته اویند. ما شاگردان این مكتب مفتخریم كه می‌توانیم با تواضع در برابر آموزش و پرورش الهی این خاندان، گوش جان به كلام ملكوتی آنان بسپاریم

ماه شعبان در آیینه روایات

ماه شعبان ماهی است كه قدر و منزلت آن را فقط خدا می‌داند و آنان كه برگزیده و تربیت یافته اویند. ما شاگردان این مكتب مفتخریم كه می‌توانیم با تواضع در برابر آموزش و پرورش الهی این خاندان، گوش جان به كلام ملكوتی آنان بسپاریم تا واگویند آنچه پروردگارشان به آن‌ها گفت و بشنویم اسراری را كه در پس این آداب و احكام و مستحبات بر ما پوشیده است.

آنچه در ادامه می‌آید احادیثی است گهربار در مورد ماه شعبان كه از كهن‌ترین منابع روایی استخراج و با دقت خاصی به فارسی روان، ترجمه گردیده است.

سه ماه ویژه، سه شب ویژه، سه سوره ویژه
امام باقر علیه‌السلام فرمود: أُعْطِیتْ هَذِهِ الْأُمَّةُ ثَلَاثَةَ أَشْهُرٍ لَمْ یعْطَهَا أَحَدٌ مِنَ الْأُمَمِ سه ماه به این امت داده شده كه به هیچ امتی پیش از این داده نشده بود آن سه ماه عبارتند از: رجب، شعبان و ماه رمضان. سه شب هم هست كه همین ویژگی را دارند آن سه شب عبارتند از شب سیزدهم، شب چهاردهم و شب پانزدهم هر ماه. به این امت سه سوره هم داده شده كه به مانند دو تای قبلی از ویژگی منحصر به فردی برخوردارند؛ آن سوره‌ها عبارتند از: یس، مُلك و توحید. بعد فرمود: اگر كسی تمام این نُه مورد را با هم جمع كرد و از آن بهره برد به برترین فضیلتی كه این امت از آن برخوردار است دست پیداكرده است.

پرسیدند چگونه این كار را انجام دهد؟
فرمود: در شب سیزدهم هر یك از این سه ماه دو ركعت نماز بجا آورد در هر ركعت بعد از حمد این سه سوره‌ای كه نام بردیم را بخواند. در شب چهاردهم دو بار و در شب پانزدهم سه بار این نمازی را كه گفتیم اقامه كند. به این ترتیب او صاحب آن فضیلت ویژه شده و نیز تمام گناهان او به جز شرك آمرزیده خواهد شد. (وسائل‏ الشیعة ج۸ ص۲۴)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: شَهْرٌ شَرِیفٌ وَ هُوَ شَهْرِی این ماه ماهی شریف و منسوب به من است. ملائكه حامل عرش، حقش را شناخته و آن را بزرگ می‌دارند. شعبان ماهی است كه در آن ارزاق مؤمنین همانند ماه رمضان افزایش پیدا می‌كند و بهشت در این ماه تزیین می‌شود.

ماه شعبان و پنج شنبه‌هایش
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: تَتَزَینُ السَّمَاوَاتُ فِی كُلِّ خَمِیسٍ مِنْ شَعْبَانَ در هر پنج شنبه ماه شعبان آسمانها را تزیین می‌كنند. ملائكه عرضه می‌دارند: پروردگارا! روزه داران امروز را ببخش و بیامرز و دعای آن‌ها را اجابت كن. بعد فرمود: هر كس در پنجشنبه شعبان دو ركعت نماز بجا آورد؛ در هر ركعت آن بعد از حمد صد بار سوره توحید را بخواند بعد از سلام نماز صد بار صلوات بفرستد خداوند متعال تمام حاجت‌های دینی و دنیوی او را برآورده می‌كند. (وسائل‏ الشیعة ۸/۱۰۴ )

صلوات شعبانیه
عباس بن مجاهد از پدرش نقل می‌كند كه امام سجاد علیه‌السلام در ماه شعبان؛ هنگام ظهر و نیز در شب نیمه شعبان این‌گونه بر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله درود می‌فرستاد: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعِ الرِّسَالَةِ ... تا پایان صلوات شعبانیه كه در كتاب‌هایی مانند مفاتیح‌الجنان موجود است. (مصباح‏ المتهجد ص۸۲)

تقسیم و افزایش روزی مؤمنین در ماه شعبان
ابن عباس می‌گوید اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله در محضر ایشان راجع به فضایل ماه شعبان بحث و گفتگو می‌كردند كه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: شَهْرٌ شَرِیفٌ وَ هُوَ شَهْرِی این ماه ماهی شریف و منسوب به من است. ملائكه حامل عرش، حقش را شناخته و آن را بزرگ می‌دارند. شعبان ماهی است كه در آن ارزاق مؤمنین همانند ماه رمضان افزایش پیدا می‌كند و بهشت در این ماه تزیین می‌شود.

این ماه را شعبان نامیدند زیرا در این ماه، ارزاق مؤمنین شعبه شعبه و تقسیم می‌شود. این ماه، ماه عمل [به مستحبات] است؛ زیرا در این ماه پاداش عمل هفتاد برابر، ثبت می‌شود. كارهای زشت و ناپسند انسان به مانند برگ ریخته می‌شوند؛ گناهان بخشیده و كارهای نیك، مقبول درگاه الهی می‌شوند. خداوند متعال در این ماه به عبادت كنندگانش می‌بالد و با نظر لطف و رحمتی ویژه به روزه داران و شب زنده داران این ماه می‌نگرد. (الأمالی‏ للصدوق، ص۲۲، مجلس هفتم، ح۱)

از امام صادق علیه‌السلام سوال شد برترین دعاها در ماه شعبان كدام دعاست؟ حضرت فرمودند: طلب بخشش و غفران الهی برترین دعای این ماه است. بعد فرمودند هر كس در این ماه روزانه هفتاد بار استغفار كند مانند كسی است كه در ماه دیگری هفتاد هزار بار استغفار كرده است. راوی این روایت می‌گوید پرسیدم چگونه استغفار كنم؟ حضرت فرمود: بگو أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ

تأثیر استغفار در ماه شعبان
امام رضا علیه‌السلام فرمود: مَنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ فِی كُلِّ یوْمٍ مِنْ شَعْبَانَ سَبْعِینَ مَرَّةً هر كس برای رسیدن به پاداش الهی یك روز از شعبان را روزه بگیرد وارد بهشت خواهد شد و هر كس روزی هفتاد مرتبه در ماه شعبان استغفار كند روز قیامت در گروه رسول خدا صلی الله علیه و آله محشور می‌شود و بی شك لطف الهی شامل او حال او خواهد شد. هر كس در این ماه صدقه‌ای بدهد حتی اگر توان او بیش از نصف خرمایی نباشد و آن را صدقه دهد خداوند متعال بدن او را به آتش جهنم حرام می‌كند. (خصال ۲/۵۸۲)

ذكر استغفار در ماه شعبان
امام رضا علیه‌السلام فرمود هر كه در ماه شعبان روزانه هفتاد بار بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ خداوند متعال برای او سند مصون ماندن از آتش و نیز جواز عبور از صراط را صادر كرده و او را وارد بهشت می‌كند. (عیون ‏أخبارالرضا(ع) ۲/۵۷)

امام صادق علیه‌السلام فرمود: هر كس در هر روز ماه شعبان هفتاد بار بگوید: أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیمُ الْحَی الْقَیومُ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ، خداوند متعال نام او را در افق مبین ثبت می‌كند. راوی می‌گوید پرسیدم: افق مبین چیست؟ امام فرمود: دشتی است در مقابل عرش الهی كه در آن رودهایی جریان دارد و جام‌هایی به تعداد ستارگان آسمان در كنار آن نهاده شده تا از آن بنوشند. (معانی
‏الأخبار/ ۲۲۸)

هر كس برای رسیدن به پاداش الهی یك روز از شعبان را روزه بگیرد وارد بهشت خواهد شد و هر كس روزی هفتاد مرتبه در ماه شعبان استغفار كند روز قیامت در گروه رسول خدا صلی الله علیه و آله محشور می‌شود و بی شك لطف الهی شامل او حال او خواهد شد. هر كس در این ماه صدقه‌ای بدهد حتی اگر توان او بیش از نصف خرمایی نباشد و آن را صدقه دهد خداوند متعال بدن او را به آتش جهنم حرام می‌كند

ارزش صدقه در ماه شعبان
امام صادق علیه‌السلام فرمود: مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ فِی شَعْبَانَ هر كس كه در ماه شعبان صدقه‌ای بدهد همان‌گونه كه شما بچه شتری كوچك را پرورش می‌دهید تا شتری بزرگ شود خداوند متعال آن صدقه را پرورش داده و رشد می‌دهد به حدی كه در قیامت آنگاه كه عملش را به او می‌دهند می‌بیند كه آن صدقه به اندازه كوه اُحُد شده است. (الأمالی‏ للصدوق ص۶۲ مجلس۹۱ ح۷)

برترین دعا و خواهش در ماه شعبان
از امام صادق علیه‌السلام سوال شد برترین دعاها در ماه شعبان كدام دعاست؟ حضرت فرمودند: طلب بخشش و غفران الهی برترین دعای این ماه است. بعد فرمودند هر كس در این ماه روزانه هفتاد بار استغفار كند مانند كسی است كه در ماه دیگری هفتاد هزار بار استغفار كرده است. راوی این روایت می‌گوید پرسیدم چگونه استغفار كنم؟ حضرت فرمود: بگو أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ. (فضائل‏الأشهرالثلاثة ص۵۶ ح۳۴)

ذكری با پاداش هزار ساله
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر كس در ماه شعبان هزار بار بگوید لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِیاهُ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ خداوند متعال پاداش هزار سال عبادت را برای او منظور می‌گرداند. (إقبال ‏الأعمال، ص ۶۸۵)
موضوع: مذهبی،

جستجو در وبلاگ
درباره من
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :