تبلیغات
برگزیده های وب - اخبارویژه روزنامه های21بهمن89
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 21 بهمن 89 ساعت 13 و 33 دقیقه و 57 ثانیه

کیهان


دیكتاتور تونس چگونه از جاسوسی فرانسه به مزدوری CIA درآمد؟ (خبر ویژه)سفیر اسبق فرانسه در تونس فاش كرد زین العابدین بن علی دیكتاتور فراری مامور سازمان سیا بوده است.


اریك رولو كه ماموریت خود در تونس را سال 1985 و به هنگام زمامداری حبیب بورقیبه آغاز كرد، بعدها سردبیر لوموند شد و در مهرماه سال 1377 (1998) واسطه و میزبان ملاقات عباس عبدی از سران حزب مشاركت با باری روزن جاسوس آمریكایی و وابسته مطبوعاتی لانه جاسوسی در تهران بود. این دیدار در پاریس انجام شد و لوموند همان زمان در تحلیل این ملاقات بودار نوشت: «آشتی گروگان و گروگانگیر؛ باید اصلاحات سیاسی در ایران را باور كرد!»


اریك رولو در شماره جدید لوموند دیپلماتیك (فوریه 2001) به مرور خاطرات دوره سفارت خود در تونس پرداخته است. وی می نویسد: ماموریت سفارت من در تونس (ژوئیه 1985) به یك بازپرس[!] در كشوری كاملا دستخوش حوادث شبیه بود. رئیس بورقیبه كه چند بار ملاقاتش كردم، از قدرت تشخیص درست برخوردار نبود. هنگام دیدار، بارها با بیان مطالب نه چندان دیپلماتیك، حتی نامنسجم، الباجی قائد السبسی، وزیر خارجه اش را دچار مخمصه می كرد. بورقیبه كه فقط چند ساعت در روز هشیار بود سكان دولت را در دست نداشت. دختر برادر بورقیبه كه بر او نفوذ غالبی داشت، تحسین آغشته به مهر خود را نسبت به ژنرال زین العابدین بن علی مخفی نمی كرد؛ با وجود این، هیچكس گمان نمی برد كه او نردبان ترقی بن علی بسوی قدرت شده و در خلع عمویش نقش بازی كند. ژنرال بن علی در سالهای 1986-1985، ابتدا وزیر مشاور و سپس وزیر كشور بود. او به بهانه های مختلف از پذیرفتن شخصیت های فرانسوی كه از تونس دیدار می كردند، خودداری كرد. از جمله خانم ادیت كرسون و پییر برگوآ كه وزیر بودند. از آنها شگفت آورتر، خودداری وی از ملاقات با ژنرال رنه امبو رئیس كل امنیت خارجی فرانسه (DGSE) بود.


رولو می افزاید: اوج ماجرا زمانی بود كه سرهنگ (ژنرال آتی) ایوان دولی نییر وابسته نظامی سفارت به من اطلاع داد كه از چند هفته پیش، بن علی او را بایكوت كرده است، در حالی كه مرتبا با رئیس CIA در تونس ملاقات می كند. در حالی كه او و بن علی، هر دو دانشجوی همدوره پیشین دانشكده افسری سن سیر بودند و همدیگر را «تو» خطاب می كردند و عادت داشتند كه در مورد مسائل مشترك گفتگو كنند. طبیعتا، این اطلاعات را در یك تلگرام سری و خطاب به مسئولان بالای وزارت خارجه و كاخ الیزه ارسال كردم. بن علی البته داوطلبانه با من ملاقات خصوصی می كرد. گفتگوهای ما عمدتا به فروش سیستم ارتباطات بسیار پیچیده به گارد ملی تونس اختصاص داشت. فرانسه اعتبارات سخاوتمندانه ای برای این خریدها در اختیار تونس می گذاشت.


سفیر اسبق فرانسه در پایان یادآوری خاطرات خود می نویسد: در روز خداحافظی من از وزیر كشور، بن علی با خشمی آشكار از من پرسید كه چرا من او را مامور سیا دانسته و فردی با جاه طلبی مبالغه آمیز ارزیابی می كرده ام؟ او برای اثبات گفته اش، تقریبا كلمه به كلمه، تلگرام های محرمانه مرا كه به وزارت خارجه فرانسه فرستاده بودم، بازگویی كرد. كسی چون سفیر فرانسه هم از حلقه شبكه های جاسوسی او در امان نمانده بود.


یادآور می شود تونس مستعمره فرانسه بود اما به تدریج با قدرت گرفتن آمریكا و ضعیف شدن فرانسه، زمامداران فاسد تونس نیز به واشنگتن گرایش بیشتری پیدا كردند.


انتشار خاطرات سفیر اسبق فرانسه در تونس در حالی است كه رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه اخیر تهران، علت اصلی تحولات مصر و تونس را وابستگی و نوكری سران این كشورها نسبت به آمریكا دانسته و تاكید كرده بودند: برای یك ملت بسیار سخت است كه رئیس یك ملت آن هم با آن تبختر و نخوت نوكر رسمی سازمان جاسوسی آمریكا باشد.


رئیس موساد: وظیفه اصلی ما تشدید جنگ سرد علیه ایران است (خبر ویژه)


رئیس جدید سرویس جاسوسی موساد اعلام كرد: وظیفه اصلی ما، تشدید «جنگ سرد» علیه رژیم اسلامی ایران و برنامه هسته ای آن است.


به گزارش هفته نامه «الامان» چاپ بیروت تامیر پاردو تاكید كرد: موساد از چند سال پیش وارد یك جنگ سری خطرناك علیه برنامه هسته ای ایران به لحاظ نیروی انسانی و تكنولوژیك شده است.


این گزارش توضیح بیشتری درباره محتوای جنگ سرد علیه ایران نداد.


تلاش های آمریكا و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از پیشرفت های هسته ای ایران طی چند سال گذشته به جایی نرسیده است. یكی از این تلاش ها ارسال ویروس رایانه ای موسوم به استاكس نت برای توقف برنامه هسته ای ایران بود.


جمع بندی كنفرانس امنیتی اسرائیل؛ هواداران ایران در منطقه رو به افزایش هستند (خبر ویژه)


كنفرانس امنیتی هرتزلیا روز گذشته پس از چهار روز بحث و بررسی به كار خود پایان داد.


در این كنفرانس كه در هرتزلیای اسرائیل برگزار شد، غیر از سیاستمداران صهیونیستی، شماری از سیاستمداران آمریكایی (نظیر جیمز جونز مشاور امنیتی اوباما) و اروپایی (دبیركل ناتو، شماری از اعضای پارلمان اروپا، وزیر دفاع انگلیس و...) شركت داشتند و مسائل مهم جهانی و منطقه ای از نظرگاه امنیت رژیم صهیونیستی را بررسی كردند.


سرتیپ دانی روچید رئیس كنفرانس هرتزلیا ضمن مقاله ای گزارش گونه در سایت این كنفرانس نوشت: چالش های فزاینده ای پیش روی اسرائیل است. ایران، تركیه، مصر، حزب الله، سوریه، عراق، گروه های جهادی فلسطین و اردن از مهم ترین این چالش ها هستند. نباید به انتظار سال 2012 و یا 2013 نشست و دید كه در آمریكا چه كسی بر سركار می آید باید همین امسال كاری كرد. وقتی كه ما آنچه را كه باید در یكسال گذشته به دست نیاوردیم چگونه می توانیم در یكروز بدست بیاوریم. و وقتی امروز نمی توانیم آنچه را كه در یكسال گذشته محقق نشده بدست بیاوریم در سالهای آینده نیز نخواهیم توانست بدست بیاوریم.


دانی روچید افزود: وقتی به نقشه خطرات منطقه نگاه می كنید می بینید كه هواداران ایران رادیكال در بسیاری از كشورها افزایش یافته اند. معنای این افزایش آن است كه ثبات وضعیت دوستان میانه رو در منطقه در تهدید است و این احتمال وجود دارد كه نظامهایشان سقوط كند.


وی گفت: با خروج آمریكا از عراق تنها در چشم برهم زدنی هواداران ایران در منطقه صد چندان می شود. اضافه كنید به این خطر به قدرت رسیدن جریان های اسلامگرا را در مصر.


به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از پایگاه اینترنتی كنفرانس هرتزلیا، این كنفرانس با همكاری «مركز مطالعات سیاسی و راهبردی اسرائیل»، «كالج سیاست و دیپلماسی لاودر» و «مركز چندجانبه مطالعاتی» برگزار شد. در این كنفرانس شیمون پرز،، نتانیاهو، ایهود باراك، گابی اشكنازی (رئیس ستاد ارتش)، و اویگدور لیبرمن به همراه راسموسن دبیركل ناتو سخنرانی كردند.


83 درصد مردم مصر از آمریكا متنفرند (خبر ویژه)


روزنامه واشنگتن تایمز فاش كرد نظرسنجی های انجام شده در میان ملت مسلمان مصر به شدت ضد آمریكایی است و مصریها از آمریكا متنفرند.


واشنگتن تایمز با اشاره به تحولات اخیر مصر نوشت: محمد غانم یكی از رهبران اخوان المسلمین به شبكه العالم می گوید مردم مصر باید آماده جنگ با اسرائیل شوند.


این روزنامه می افزاید: مصری هایی كه بر علیه استبداد مبارك به خیابان ها ریخته اند، فریاد می زنند كه بله ما می توانیم. این خیلی بد است كه آنها از آمریكا متنفرند. در ژوئن 2009 اوباما تلاش كرد با سخنرانی در قاهره، مسلمانان را از نزدیك مورد خطاب قرار دهد اما دیدگاه آنها علیه آمریكا در بدترین وضعیت ممكن است. براساس تحقیقات و نظرسنجی مركز مطالعات گرایشهای جهانی موسوم به «Pewس كه در ژوئن 2010 منتشر شده، فقط 30 درصد از مصری ها در سال 2006 آمریكا را تأیید كرده بودند. این آمار در پایان دوران بوش تا 22 درصد كاهش یافت. تلاشهای خارجی اوباما موجب شد این محبوبیت كمی افزایش یابد و به 27 درصد برسد. اما در سال 2010 ناامیدی، 10 درصد از این محبوبیت را كاست و رقم آن را به 17 درصد رساند. این موضوع موجب شد كه مصر در كنار تركیه و پاكستان بعنوان كشورهایی كه بدترین دیدگاه را نسبت به آمریكا دارند، قرار بگیرد. واشنگتن تایمز همچنین نوشت: تنها یك سوم مصری ها معتقدند كه آمریكا در روابط خارجی خود، به درستی عمل می كند. همچنین فقط 31 درصد از مسلمانان مصری نسبت به اوباما اظهار رضایت می كنند، رقمی كه نسبت به سال 2009 به میزان 10 درصد كاهش داشته است. این در حالی است كه در مقایسه جنبش، حماس 49 درصد بین مردم مصر محبوبیت دارد. 73 درصد از مردم مصر مخالف اقدامات آمریكا در مبارزه با تروریسم هستند، و 81 درصد هم خواستار خروج نظامیان آمریكایی از افغانستان هستند. بدترین حالتی كه می تواند در مصر اتفاق بیفتد، بروز انقلابی مانند ایران و ایجاد نظامی ضد آمریكایی است. همین تحقیقات نشان می دهد كه 80 درصد از مردم مصر موافق تطبیق قوانین با شریعت اسلامی هستند.


به نیت ثواب، لت و پارتان می كنند! (خبر ویژه)


بازی مجازی دو تن از دست اندركاران فتنه با تردید و تأمل در فضای مجازی و جبهه اپوزیسیون خارج نشین مواجه شده است. كروبی و موسوی پیش از این ضمن یك بازی تبلیغاتی نخ نما، نامه درخواست مجوز راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس منتشر كرده بودند.


در واكنش به این حركت، سایت خودنویس كه توسط شماری از عناصر فراری خارج نشین مدیریت می شود، در مطلبی با امضای «دارا ایرانی» نوشت: نامه موسوی و كروبی به طور غیرتصادفی[ !] با روز والنتاین یا عشاق مصادف شده است اما پرسشی برای من بی پاسخ مانده و آن اینكه جامعه واقعی چه قدر مانند فضای مجازی فكر می كند؟ فضای مجازی با اسامی اكثر مستعار (مانند نگارنده) هزاران فرسنگ به دور از ایران (باز هم مانند نگارنده) و به دور از ترس از دستگیری و بازداشت، پشت كامپیوتر می نشیند و می نویسد و البته خوب هم می نویسد ولی اینكه بتوان افراد واقعی جامعه واقعی با اسامی و هویت های واقعی و با ترس های واقعی را نیز به خود آورد مسئله متفاوتی است.


روزنت هم كه توسط سلطنت طلبان فراری اداره می شود، در مطلبی به قلم یكی از عناصر مرتبط با محافل آمریكایی نوشت: تحركات در فضای سایبر بازتاب دهنده نیروهای اجتماعی نیستند و قطعاً نمی توان فیس بوك و تویتر و بالاترین را نماینده جامعه ایران و خیابان های تهران دانست. روزنت البته در مطلب دیگری علناً وابستگی رژیم پهلوی به آمریكا را مورد تمجید و ستایش قرار داد.


رادیو زمانه هم در تحلیلی تصریح كرد: مشكل اصلی اپوزیسیون در رفتارهای موسوی و كروبی است و اینها نمی دانند كه چه می خواهند. محافل ضدانقلاب خارج نشین پیش از این در مقاطعی نظیر 22 بهمن 88، 11 و 12 اردیبهشت و 22 خرداد 89 بارها مدعی برگزاری تجمع خیابانی شده بودند اما بعدها با عناوینی نظیر درازگوش تروا مورد استهزای هم قطاران خود قرار گرفتند. با این حال و صرف نظر از نتیجه این خالی بندی های مجازی، آنچه برای سیاست بازان حرفه ای مذكور مهم است، داغ كردن فضای مجازی و ارائه بیلان كار به محافل آمریكایی و صهیونیستی و اروپایی فعال علیه ایران است تا در ازای این فاكتورها پول های هنگفتی بگیرند. برخی از عناصر ضد انقلاب بی خبر از این زد و بندها، معتقدند كسانی پای كامپیوتر در خارج و بعضاً در داخل می نشینند و پیتزا و كباب و پاپ كورن كنار خود می گذارند و از آنجا چنین القا می كنند كه با جمهوری اسلامی می جنگند اما موعدهای اعلام شده كه بدون هیچ اتفاقی سپری می شود این كاربران ساده دل و بی خبر از همه جا هستند كه افسرده تر می شوند و آن داغ كنندگان فضای مجازی را به عنوان چوپان دروغگو می شناسند.


در همین حال، چند سایت ضدانقلاب دیگر و تعدادی از كاربران فیس بوك و توئیتر، نسبت به این درخواست موسوی و كروبی با دیده تردید نگریسته و هشدار داده اند كه امروزه جمهوری اسلامی ایران به خاطر آنچه در خاورمیانه جریان دارد، از پشتوانه و اقتدار بیشتری برخوردار است و جوانان بسیجی در صورت مشاهده هواداران جنبش سبز(!) هر چه دق دلی از اسرائیل و آمریكا دارند را بر سر آنها خالی می كنند و برای كسب ثواب بعید نیست آنان را به قتل هم برسانند، لت و پار كردن كه جای خود دارد. یكی از كاربران فیس بوك نیز خاتمی را به عنوان پشت صحنه این پیشنهاد معرفی كرده و معتقد است خاتمی با رژیم زد و بند كرده و قصد دارد در مقابل این خدمت كه نتیجه آن قلع و قمع هواداران جنبش (!) است، جواز بازگشت به عرصه سیاسی بگیرد!


شاهزاده سعودی: همه خاورمیانه تبدیل به ایران شده است! (خبر ویژه)


رفتار متناقض و از سر درماندگی كاخ سفید در قبال رژیم مبارك كه بوی خالی كردن پشت وی را می دهد، باعث نگرانی شدید در اسرائیل و برخی كشورهای مرتجع منطقه شده است.


به خاطر همین نگرانی، سخنگوی كاخ سفید به مقامات صهیو نیست توصیه كرد نگران نباشند و بدانند كه در دوستی و همكاری آمریكا با اسرائیل تغییری رخ نخواهد داد.


رابرت گیبس گفت: دوستی دیرینه ما و اسرائیل ارتباطی با رویدادهای هیچ كشوری در منطقه ندارد و پایدار خواهد ماند.


در همین حال برخی روزنامه های وابسته به رژیم های مرتجع منطقه این نگرانی را بروز داده اند. برخی از آنها با لحنی انتقادی می نویسند: آیا فراموش كرده اید كه آمریكا شاه ایران را سربزنگاه تنها گذاشت؟


روزنامه «الحیاه الجدیده » ارگان تشكیلات خودگردان فلسطین در مقاله ای نوشت: «ایالات متحده برای هزارمین بار ثابت می كند كه هم پیمانان خویش را در اولین فرصتی كه منافعش ایجاب می كند می فروشد و به دنبال مصالح خویش است. آیا سرنوشت شاه فقید ایران را به یاد دارید كه به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در منطقه عمل می كرد»؟


امیر سیف الاسلام بن سعود بن عبدالعزیز هم در روزنامه سعودی ایلاف، نوشت: آیا آمریكا می خواهد با انجام تغییرات در كشورهای عرب كه نسل ها دارای ثبات سیاسی بوده اند، اوضاع را بر هم زده و روحانیان ایران را جایگزین آن ها سازد؟روزنامه سعودی الحیات و الشرق الاوسط هم مقاله های مشابهی را منتشر كرده اند.


قدس


حمایت شهردار همجنس باز پاریس از فتنه سبز


باشگاه خبرنگاران - شهردار همجنس باز پاریس از یک فیلمساز جریان فتنه در ایران دفاع کرد. به گزارش خبرگزاری «کونا»، شهردار پاریس گفت که «جعفر پناهی»، نماد جریان فتنه است. شهردار پاریس گفت که کلید شهر را به وی اهدا می کند و از کمک مادی و مجوز اقامت در این شهر به همراهان جریان مخالف نظام ایران دریغ نمی کند.


کلهر: همچنان مدافع سرسخت احمدی نژاد هستم


باشگاه خبرنگاران - مشاور سابق رسانه ای رئیس جمهور، خبر دیدارش را با آیة ا... هاشمی رفسنجانی، پس از دریافت حکم پایان کارش از احمدی نژاد تکذیب کرد. وی گفت که همچنان مدافع سرسخت احمدی نژاد است و او را بهترین گزینه ریاست جمهوری می داند.


سایت رسمی «سیدحسن خمینی» راه اندازی شد


پارسینه- سایت رسمی حجة الاسلام سید حسن خمینی با مدیریت سید علی خمینی آغاز به کار کرد.


نصب دکل مخابراتی آمریکا درمرز پیرانشهر


آتی - به تازگی آمریکایی ها به استقرار یک دکل مخابراتی در مرز پیرانشهر اقدام کرده اند.


به گفته مقامات محلی، این دکل در منطقه حاجی عمران عراق برپا شده و آمریکایی ها با آنها فعالیتهای جاسوسی و شنود انجام می دهند.


اشتباه چندباره فرماندار در بیان اسم یک شهر


مهر - فرماندار کرج در مراسم افتتاح و کلنگ زنی پروژه های عمرانی شهرهای تابعه کرج که چندی قبل صورت گرفت چندین بار به جای عنوان شهر ماهدشت از شهر ماهشهر نام برد. مهدی ایران نژاد به حضار که اشتباه لفظی وی را گوشزد کردند و عنوان شهر ماهدشت را به او یادآور شدند، گفت: انشاءا... بنده نیز به مرور شهری خواهم شد!


اذعان جاسبی بر سند نداشتن برخی زمین های دانشگاه


ایسنا - عبدا... جاسبی رییس دانشگاه آزاد گفت: هنوز بخشی از زمین های دانشگاه آزاد سند منگوله دار دریافت نکرده اند، بنابراین باید پیگیری های لازم انجام شود. وی افزود: زمین های اجاره ای به درد ما نمی خورند.


رحیمی: من بی اطلاعم


مهر- در حالی که 20 روز از کناره گیری علی اکبر اشعری از ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی می گذرد، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور درباره وضعیت پیش روی این سازمان و زمان معرفی رئیس جدید اظهار بی اطلاعی کرد. محمدرضا رحیمی گفت: جزئیات بیشتر این موضوع را از وزیر ارشاد بپرسید زیرا حوزه کاری ایشان است و من اطلاع دقیق ندارم.


بازداشت دوباره عضو بنیاد باران


رجا - یک عضو بنیاد باران که سال گذشته در یک باند دستگیر و در دادگاه ویژه روحانیت به 100 ضربه شلاق، خلع لباس و تبعید محکوم شده بود، بار دیگر بازداشت شد.«م- الف» از اعضای فعال فتنه در قم و عضو بنیاد باران است.


توصیه سرکرده انجمن حجتیه


جهان - یکی از سرکرده های انجمن حجتیه توصیه های جالبی به اطرافیان خود درخصوص برگزاری مجالس لعن داشته است. وی به طرفداران خود گفته است: برای اینکه نظام مانع فعالیت های ما نشود، اکنون جلسات لعن نباید برگزار شود، دشمنی واضح با نظام نداشته باشیم ولی لازم هم نیست نظام را تایید کنیم.»


وقتی گروه شیطان پرستی بیانیه می دهد


جوان آنلاین - به تازگی شاخه ای از گروه غیراخلاقی و انحرافی شیطان پرستی موسوم به «آیینه ها» با صدور بیانیه در فضای مجازی موجودیت خود را اعلام کرده است. اعضای این گروه منکر خدا هستند و تفکرات لاییک را تبلیغ می کنند.


نگرانی سعودی از افزایش نفوذ ایران در منطقه


فارس - شبکه خبری " راصد " گزارش داد: عربستان بیش از آنچه نگران احتمال کشیده شدن دامنه ناآرامی های تونس و مصر به عربستان باشد، از این هراس دارد که متحدان خود را در مقابله با ایران از دست بدهد.

جستجو در وبلاگ
درباره من
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :