تبلیغات
برگزیده های وب - بازیگران صحنه داخلی مصر چه کسانی هستند؟
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 20 بهمن 89 ساعت 21 و 27 دقیقه و 08 ثانیه

سه دهه حاکمیت مبارک بر مصر و اعلام حالت فوق العاده موجب تضعیف تمام احزاب سیاسی و ممنوعیت هرگونه فعالیت سیاسی در این کشور شد و حال که اعتراضات مردمی خواستار براندازی رژیم مبارک است، سوال‌های بسیاری درباره این که چه کسی سکان هدایت مصر را برعهده خواهد گرفت، مطرح است.

با ادامه اعتراضات در مصر که خواستار براندازی رژیم مبارک است، سوال‌های بسیاری درباره اینکه چه کسی جانشین وی خواهد شد، مطرح می‌شود.

در واقع سه دهه حاکمیت مبارک بر مصر و اعلام حالت فوق العاده موجب تضعیف تمام احزاب سیاسی و ممنوعیت هرگونه فعالیت سیاسی در این کشور شده است.

کمیته‌ای که وزارت کشور مصر بر آن نظارت دارد، بسیاری از احزاب و نیروهای سیاسی این کشور از جمله جماعت اخوان المسلمون را از هرگونه فعالیت در عرصه سیاسی و اجتماعی مصر منع نموده است ،‌ به همین دلیل سندیکاهای کارگری و موسسات و سازمان‌های حقوقی مدنی و مطبوعات و گروه‌های دیگر به جای احزاب سیاسی مجبور به ادای نقش در جنبش معارض مصر علیه مبارک شدند.
آنچه در زیر می‌آید معرفی برخی شخصیت‌ها و گروه‌ها و جریانات است که در روزهای آینده در مصر نقش مهمی را ایفا خواهند کرد:

"محمد البرادعی "(68 ساله):

مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در سال 2010. وی پس از این که موفق به دریافت جایزه صلح نوبل در سال 2005 شد و دوره مدیریتش در آژانس به پایان رسید، به مصر بازگشت.وی فارغ التحصیل رشته حقوق است که به سرعت وارد عرصه سیاسی مصر شد.
وی در حوادث اخیر گفت که مصر نیازمند تغییر و تحول کامل و فراگیر و پایان دادن به حکومت نظامی مردی چون حسنی مبارک است.
وی در حوادث اخیر مصر در خارج از کشور بود و همین موجب انتقاد بسیاری از فعالان مصری از وی شد، اما در پی تحولات اخیر مصر به قاهره بازگشت تا به این انتقادات پایان دهد و به محض ورود به فرودگاه اعلام کرد که آماده ایفای نقش و حضور در دولت موقت است. البرادعی گرایش‌های غربی آمریکایی دارد و در حال حاضر گفته می‌شود که با اتحادیه اروپا و کاخ سفید درباره دوره پس از مبارک در حال بحث و گفت‌وگو است.


"محمد بدیع " (66 ساله) رهبر اخوان‌المسلمون مصر:

محمد بدیع سال در سال 2010 به جای "مهدی عاکف " رهبر سابق اخوان المسلمین ریاست این جماعت را به عهده گرفت. "عصام العریان " در حال حاضر سخنگوی این حماعت بشمار می‌آید.
اخوان المسلمون تاکید دارد که حکومت مصر باید آزادی های شخصی یا دموکراتیک و اصل تفکیک قوا را رعایت کند. موضع اخوان المسلمون در برابر برادران مسیحی در مصر و جهان اسلام و عرب کاملا واضح و شفاف است آنها شرکای این جنبش در کشور و ساخت تمدن و همکاری در دفاع از اصول و توسعه و پیشرفت کشور هستند. اخوان المسلمون معتقد است اساس شهروندی مشارکت کامل، برابری در حقوق و وظایف با حفظ مسائل شخصی افراد است.

درپی حوادث اخیر جاری در مصر اخوان المسلمون به عنوان یکی از عناصر اصلی این ملت با تاکید بر این که درخواست‌های اساسی ملت مصر که تمامی اقشار ملت و گروه‌های ملی و مردمی بر روی آنها اتفاق نظر دارند و در لغو فوری وضعیت فوق العاده، انحلال پارلمان و مجلس شورای دولتی که با تقلب بر سر کار آمده‌اند، برگزاری انتخابات جدید با نظارت کامل مراجع قضایی، آزادی تمامی بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی، اعلان تشکیل دولت ملی انتقالی بدون حضور حزب ملی، تشکیل کمیته ملی تحقیق و تفحص درباره حوادث غیر قابل توجیه توسل به خشونت و کشتار علیه شهروندان مصری که به کشته شدن دهها نفر و زخمی شدن صدها تن دیگر و نیز بازداشت هزاران نفر منجر شده، خلاصه می‌شود، درخواست‌هایی اساسی که بر تداوم این قیام مسالمت آمیز تا تحقق کامل خواسته‌های عادلانه ملت مصر تاکید دارد. اخوان المسلمون ضمن این که دوشادوش مردم مصر در این اعتراضات و راهپیمایی‌ها شرکت کرد، اعتقاد دارد که طلوع فجر و پیروزی نزدیک است.

"ایمن انور ":

سیاستمدار و لیبرالیست و وکیل مصری که در سال 2005 به عنوان رقیب مبارک در انتخابات شرکت کرد، اما به دلیل صریح اللهجه بودن و محکوم شدن به ارائه مدارک جعلی جهت تاسیس حزب "الغد " به پنج سال زندان محکوم شد، اما پس از طی سه سال از محکومیت خود از زندان آزاد شد.
قانون کنونی حاکم بر مصر در اختیار داشتن هرگونه منصب و مقام یا فعالیت سیاسی را حداقل تا پایان دوره محکومیت انور ممنوع کرده است و همین موضوع حضور وی در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر را که قرار است در سپتامبر آینده برگزار شود، در پرده ابهام قرار می‌دهد، انور پیش از این نماینده فراکسیون الوفد در پارلمان مصر بود که بعدها از آن کناره گیری کرد.

"عمرو موسی ":

دبیرکل اتحادیه عرب و ویزر خارجه پیشین مصر. سخنان جانبدارانه وی از فلسطینی‌ها طی روند سازش اعراب با اسرائیل را مصری‌ها هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند و برای آن سرودهای ملی و مردمی بسیاری ساخته‌اند.
با اینکه انتصاب عمرو موسی به دبیر کلی اتحادیه عرب برخی مواقع به وجهه‌اش ضرباتی وارد کرده، اما به نظر می‌رسد، بسیاری همچنان از کاندیداتوری وی در انتخابات آینده حمایت کنند.
وی در سخنانی اظهار داشت که خواستار کثرت گرایی حزبی در مصر و فعالیت احزاب سیاسی در آن است.

موسی اخیرا در گفت وگو با رادیو 'اروپا-فرانسه'با اعلام آمادگی برای ایفای نقش در دولت انتقالی احتمالی این کشور، برگزاری زودهنگام هرگونه انتخابات را بعید دانست و پیش بینی کرد که 'حسنی مبارک' هفت ماه باقی مانده از ریاست جمهوری اش را در همین سمت باقی بماند.

وی نسبت به دستیابی به یک اجماع ملی ابراز تمایل کرد و گفت دولت جدید نمی تواند قدرت‌های سیاسی از جمله 'اخوان المسلمون' را نادیده بگیرد.

عمرو موسی جمعه گذشته با حضور در میدان 'التحریر' از شرایط و خواسته های تظاهرکنندگان مطلع شد.


"احمد زویل ":

احمد زویل برنده جایزه نوبل شیمی در سال 1999 است و سال گذشته داشتن هرگونه چشم داشت‌های سیاسی در مصر را رد کرد، اما مطبوعات مصر در پی تحولات اخیر این کشور اعلام کردند که وی دوباره به عرصه سیاسی بازخواهد گشت تا فعالیت‌های خود را برای تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی متشکل از ایمن انور و دیگر وکلای معروف مصر ادامه دهد.
روزنامه "الشروق " چاپ مصر نیز در روزهای گذشته سخنانی از زویل منتشر کرده بود که در آن به ملت مصر پیشنهاد تشکیل شورای حکما برای تدوین قانون اساسی جدید مصر را داده بود.

"حمدین صباحی ":

سیاستمدار ملی‌گرای مصری که ریاست حزب "الکرامه " را با مجوز رسمی صادره از رژیم مبارک برعهده دارد و در سال 2005 نماینده پارلمان بود.
در سال 2005 وقتی مبارک تحت فشار آمریکا مجبور شد، تعدیلات اندکی در قانون مصر بوجود آورد، قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، اما به سرعت تغییر عقیده داد و از شرکت در انتخابات منصرف شد، اما به نظر می‌رسد خود را برای انتخابات آینده کاندیدا نماید.

"جنبش کفایه ":

"جرج اسحاق " رهبر سندیکایی که از احترام بسیاری در مصر برخوردار است، جنبش کفایه را در سال 2004 تاسیس کرد و جنبش اعتراضات و اعتصاباتی را در سال 2005 علیه رژیم مبارک تدارک دید و به موروثی کردن قدرت توسط حسنی مبارک اعتراض نمود.

به دلیل اختلافات و شکاف داخلی جنبش حمایت و محبوبیت خود را در میان طبقه متوسط مصر از دست داد اما از آغاز اعتراضات از هفته گذشته در مصر جنبش کفایه دوباره نقش خود را بازیافت و در اعتراضات اخیر ایفای نقش می‌نماید.

دیگر بازیگران:

حزب "الوفد " که ریشه‌های آن به پیش از انقلاب سال 1952 مصر بازمی‌گردد، همچنان پناهگاه و مامن سنت‌گرایان دمکرات لیبرال مصری است، اگرچه گفته می‌شود، در سال‌های گذشته اندک همراهی‌هایی با رژیم مبارک نیز داشته است.
حزب چپ‌گرای "تجمع " نیز نقشی مانند الوفد در مصر ایفا نمود و "مجدی حسین " رهبر حزب عمل اسلامی که از احزاب تشکیل دهنده تجمع است، شخصیت برجسته معارض رژیم مبارک است که بارها به زندان افتاد و آزاد شد.موضوع: سیاسی خارجی،

جستجو در وبلاگ
درباره من
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :