تبلیغات
برگزیده های وب - اخبارویژه روزنامه های20بهمن89
نویسنده :عباس جندقیان
تاریخ: 20 بهمن 89 ساعت 11 و 56 دقیقه و 13 ثانیه

جمهوری اسلامی

****تامیر پاردو رئیس سازمان موساد، پس از تصدی مسؤولیت جدیدش اعلام كرد، وظیفه اصلی او، تشدید "جنگ سرد" با جمهوری اسلامی ایران و برنامه هسته‌ای آن است. هفته نامه الامان چاپ بیروت نوشت: وی تأكید كرد كه موساد از چند سال پیش وارد یك جنگ سری خطرناك علیه برنامه هسته‌ای ایران به لحاظ نیروی انسانی و تكنولوژیك شده است. این، بخشی از تلاش آمریكا و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران است كه البته تاكنون به جائی نرسیده است.


**** عضو ارشد گروه اخوان المسلمین نسبت به توصیه‌های "ملك عبدالله" پادشاه عربستان به آمریكا برای حمایت از مبارك واكنش نشان داد و گفت: "ملك عبدالله و مفتی‌های سعودی، اهل سنت نیستند...". به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) - ابنا - "دكتر كمال الهلباوی" عضو ارشد گروه اخوان المسلمین با بیان این مطلب، نسبت به توصیه‌های "ملك عبدالله" پادشاه عربستان به آمریكا برای حمایت از مبارك واكنش نشان داد. وی در گفتگوی زنده با شبكه العالم گفت: "آمریكا برای مبارزه با انقلاب مصر، نیازی به نصیحت‌های ملك عبدالله ندارد. آمریكایی‌ها آزادی، دموكراسی و اسلام را نمی‌خواهند و خودشان به همان راهی می‌روند كه حكام عرب می‌خواهند و لازم نیست كه این كار به آنان توصیه شود!" الهلباوی درباره مواضع شخصیت‌های سعودی در قبال انتفاضه مصر افزود: "ملك عبدالله و مفتی‌های سعودی، اگر سنی بودند باید به سنت پیامبر(ص) و صحابه و دستورات قرآن عمل می‌كردند. قرآن می‌گوید با فحشا و منكر مبارزه كنید اما عبدالله و مفتیان سعودی با حمایت از مبارك، فحشاء و منكر را تشویق می‌كنند".

****به اطلاع خوانندگان گرامی می‌رساند در خبر اول ستون جهت اطلاع دیروز عبارت سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صحیح می‌باشد.

قدس

تیر آمریکا به سنگ خورد

باشگاه خبرنگاران- آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه در گزارشی گفت که با وجود فشار بسیار شدید واشنگتن بر ترکیه برای کاهش روابط با ایران، نه تنها این روابط کاسته نشده بلکه بر حجم آن نیز افزوده شده است.

انتقاد سلحشور از مسعود کیمیایی

الف - فرج ا... سلحشور کارگردان سینما گفت: کیمیایی در جشنواره فیلم فجر از یک خائن دفاع کرد که خانه خود را در اختیار دشمنان انقلاب گذاشته بود و هیچ یک از آثارش در دفاع از این مرز و بوم نبود.

درگیری لفظی وزیر با خبرنگار سیما

تابناک- صادق محصولی، وزیر رفاه با خبرنگار شبکه خبر سیما درگیر شد.

محصولی که در همایش کارفرمایان حامی کارگر در بیمارستان میلاد تأمین اجتماعی شرکت کرده بود حاضر به مصاحبه با خبرنگار شبکه خبر نشد و از وی خواست که سؤال خود را با وی هماهنگ کند و در ادامه گفت که ممکن است سؤال خبرنگار انحرافی باشد.

این اظهارات با انتقاد خبرنگار روبرو شد که در پاسخ به محصولی گفت: خبرنگاران سؤال انحرافی نمی پرسند. البته محصولی نه تنها به سؤال خبرنگار شبکه خبر پاسخ نداد بلکه از او خواست، دوربین همکارش هم خاموش شود.

تکذیب شایعه مرجعیت آیة ا... ری شهری

ایرنا - دفتر آیة ا... ری شهری اعلام کرد: شایعه قریب الوقوع بودن مرجعیت آیة ا... ری شهری صحت ندارد.در روزهای اخیر، دربرخی وب سایت های غیرمعتبرشایعه مرجعیت آیة ا... ری شهری مطرح شده بود.

سقوط بالگرد وزیر مسکن

ایرنا - بالگرد حامل علی نیکزاد، وزیر مسکن دیروزهنگام برخاستن از زمین دچار سانحه شد. این بالگرد هنگام برخاستن از محوطه هنگ مرزی ماکو با یک ساختمان محوطه هنگ برخورد کرد و یکی از پره های آن شکست. در این سانحه به ساختمان هنگ نیز آسیب رسید و خسارت وارد شد اما کسی آسیب ندید.

ورشکستگی شبکه ماهواره ای " رسا "

خبر آنلاین - کرکره شبکه تلویزیونی فتنه گران(رسا) که با هیاهوی فراوان راه اندازی شده بود، بدون سر و صدا پایین کشیده شده است.

حضورفتنه گران برای تبلیغ مشروب در شبکه ماهواره ای

جهان- برخی خبرنگاران وابسته به جریان فتنه به عنوان عوامل اجرایی شبکه ماهواره ای «من و تو» که خواننده مشهور (گوگوش) از اعضای سهام دار در این شبکه است، در 6 تا 9 ماه گذشته از ایران خارج شده اند و جذب این شبکه شده اند. این افراد در مواردی، آشکارا به تبلیغ مشروبات الکلی می پردازند.

نظرسنجی غربیها درباره محبوبیت فتنه گران

جوان آنلاین - نتایج نظر سنجی یک موسسه تحقیقات بین المللی که برای وزارت خارجه آمریکا فعالیت می کند نشان می دهد که بیش از 97 درصد مردم ایران فرقه سبز را وابسته به غرب و ضد انقلاب می دانند.این تحقیق برای دستگاه دیپلماسی آمریکا انجام شده است.

ابراز سپاس عضو دیگر اخوان المسلمین از رهبری

پرس تی وی - ماهر سالوم، دیگر عضو ارشد جنبش اخوان المسلمین مصر از سخنان رهبر انقلاب اسلامی ایران در حمایت از انقلاب مردم مصر قدردانی کرد. ماهر سالوم، استاد روابط بین الملل دانشگاه آمریکایی بیروت گفت: آنچه امام خامنه ای اعلام کردند، بیان صادقانه و راستین عدالت درباره مردم مصر است.

خداوند از سر تقصیرات مخملباف بگذرد

جهان - اسدا... بادامچیان گفته است: برخی جریانات، بسیاری حقایق سالهای قبل از انقلاب را تحریف کرده اند. این فعال سیاسی با اشاره به جریانات زندان در دوران پهلوی افزود: خداوند از سر تقصیرات محسن مخملباف بگذرد که در فیلم بایکوت تصویر سخیفی را از زن یک زندانی سیاسی ارائه کرد.

عذر خواهی فعال سیاسی مصری ازمردم ایران

شبکه العالم - محمد مسعد یاقوت، فعال سیاسی مصری از بی احترامی تلویزیون دولتی این کشور به ایران و شبکه خبری العالم عذرخواهی کرد و گفت: این رسانه ها نمایندگان مردم مصر و جوانان انقلابی میدان التحریر نیستند.

دفتر احمدی نژاد اظهارات میهمان صدا و سیما را تکذیب کرد

مهر- درپی اظهارات یکی از میهمانان برنامه تلویزیونی «دیروز امروز فردا»، معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور تکذیبیه ای منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: در پی پخش اظهارات یکی از میهمانان در خصوص ملاقات همسر رئیس جمهور اسلامی ایران با همسر رئیس جمهور مصر اعلام می دارد: همسر محترمه رئیس جمهور هیچگونه ملاقاتی با همسر رئیس جمهور مصر نداشته و مطالب یاد شده کذب محض است.

فیلمساز فرانسوی: به احمدی نژاد افتخار می کنم

ایرنا - اریک بلاترو، فیلمساز فرانسوی با بیان اینکه مردم جهان از سخنرانی های رئیس جمهور ایران استقبال می کنند، گفت: من به رئیس جمهورایران و برادران مبارزشان افتخار می کنم ،زیرا ثابت کردند صهیونیسم چیزی جز دروغ نیست.

كیهان

اعتراف خاتمی به ماهیت ضدانقلابی فتنه سبز (خبر ویژه)

رئیس دولت اصلاحات گفت: جمهوری اسلامی دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است و پاسداری از آن بزرگترین كار انقلابی است.

خاتمی در دیدار شماری از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اضافه كرد: كسی كه از جمهوری اسلامی دفاع كند، انقلابی واقعی است و كسی كه به آن لطمه بزند ولو به نام دین یا هر نام دیگری، اوست كه از انقلاب فاصله گرفته است ولو ادعای انقلابی گری كند.

وی همچنین گفت: آن چیزی كه ما می گوییم اصلاحات، خدا و پیغمبر و همه اینها هم قبول و نظامی را می خواهیم كه ارزش های الهی در آن حاكم باشد احكام الهی در آن اجرا شود البته باز هم اینجا تاكید می كنم، امام هم فرمودند احكام باید با توجه به زمان و مكان كه دو عنصر تعیین كننده در اجتهاد اسلامی هستند باشد و به گونه ای كه بتواند مشكلات انسان امروز را حل كند، همچنان كه امام مواضع بسیار شجاعانه ای در مورد زنان، فرهنگ و هنر و مسائل اقتصادی گرفتند و گره گشایی كردند.

خاتمی می گوید: اتفاقا یكی از رسالت های اصلاحات دفاع از انقلاب و آرمان های انقلاب است تا بیگانگان با روح انقلاب، با هر عنوان و تبلیغاتی نیایند محور كارها شوند.

تظاهر خاتمی به دفاع از انقلاب و «جمهوری اسلامی» تناقض كامل با عملكرد جریان متبوع به ویژه در حوادث پس از انتخابات سال 88 قرار دارد، چه این كه فتنه گران تحریك شده توسط كسانی چون خاتمی و موسوی و كروبی- صرفا به عنوان یك مثال از صدها حقیقت- در روز قدس بر روی نام اسلام در شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی خط كشیدند و تا امروز كه بیش از 16 ماه از آن اقدام رسوا می گذرد هیچ یك از این منافقین حاضر نشده اند ولو در لفظ، حمله به «جمهوری اسلامی» از سوی آشوبگران وابسته به گروهك ها را محكوم كنند. بدین ترتیب و براساس اظهارات اخیر خاتمی، او و هم قطارانش مصداق واقعی ضدانقلابی گری هستند و از انقلاب فاصله گرفته اند «ولو ادعای انقلابی گری كنند».

اما این تعبیر نیز كه «آنچه ما می گوییم اصلاحات، خدا و پیغمبر و همه اینها قبول و نظامی را می خواهیم كه ارزش های الهی در آن حاكم باشد»، منافقانه و در تناقض با عملكرد مدعیان اصلاح طلبی و فتنه گران سبز است. اوج خیانت این جماعت را در حوادث روز عاشورای 88 می شد كه با مساعدت گروهك های منافقین، تندر، بهائیت و... عملی شد اما نه تنها از سوی خاتمی و موسوی و كروبی محكوم نشد، بلكه حرمت شكنان لقب «مردان خداجو» هم گرفتند در حالی كه امثال خاتمی صم بكم نشسته بودند یا اوباش سیاسی را تحریك می كردند. آیا ملاقات رسوای خاتمی با راسموسن نخست وزیر سابق و هتاك دانمارك كه از كاریكاتورهای اهانت آمیز علیه پیامبر اعظم(ص) دفاع كرد، از جنس دفاع از انقلاب و آرمان های آن بود؟ تدارك و زمینه چینی آشوب و اردوكشی خیابانی طبق نقشه سرویس های جاسوسی موساد و سیا و ام آی 6 چطور؟ آیا می توان طبق نقشه خبیث ترین و جنایتكارترین مستكبران جهان عمل كرد و هنوز دم از اصلاحات زد؟ تفاوت اصلاحات شما با اصلاحات رضاخانی و محمدرضایی- لعنت الله علیهما- چیست؟

اما درباره مقایسه سراسر نفاق آلود اصلاحات آمریكایی با شجاعت حضرت امام(ره) نیز باید پرسید آیا سر دادن شعار نفی حجاب در اغتشاشات، حذف اسلام، حمایت از آمریكا و رژیم صهیونیستی در ازای شعار نه غزه، نه لبنان، و ضدیت علنی با اصل ولایت فقیه و آتش زدن تصویر حضرت امام خمینی توسط اوباش سیاسی و خیابانی، چه نسبتی جز «دشمنی» با خط امام خمینی و انقلاب اسلامی می تواند داشته باشد؟

ما در رفتیم، شما لنگش كن (خبر ویژه)

اقدام تبلیغاتی دو تن از دست اندركاران فتنه مبنی بر درخواست مجوز راهپیمایی به بهانه حمایت از مردم مصر و تونس، داغ دل جریان ضد انقلاب خارج نشین و فعال در عرصه مجازی را تازه كرد.

اگرچه برخی از این عناصر هیاهوی «لنگش كن» را از خارج كشور به راه انداخته اند اما اغلب آنها معتقدند كه سازمان اغتشاش و آشوب كه در انتخابات سال 88 فعال شد، كلاً منهدم شده است. مهاجرانی- كدیور (جرس) در مطلبی كه با اسم مستعار «سارا زرتشت» منتشر شده، می نویسند «جریان سبز ساختار قابل اطمینانی برای بسیج عمومی ندارند». جرس با اشاره به فضای هیجانی پس از انتخابات كه باعث موج سواری آشوبگران شد، می نویسد: اكنون زیرساخت ها و شبكه های ایجاد شده توسط ستادها و فعالان سیاسی دیگر وجود ندارند در حالی كه در خرداد 88 حضور مؤثر داشتند. امروز همه چیز برای حاكمیت قابل پیش بینی است.

روزنت دیگر سایت ضد انقلابی مدیریت شده از خارج كشور است كه می نویسد: عرصه جنبش های سیاسی نمی تواند محل احساسات و خیال پردازی های عجولانه باشد. امروز به این درك رسیده ایم كه بودن در خیابان تنها یك تاكتیك است و جان اعضا را به سادگی نمی توان در معرض خشونت قرار داد. جنبش سبز در وضعیتی قرار گرفت كه باید از سطح خیابان خارج شده و به طرف عمق جامعه حركت كند(!؟)

بالاترین هم اگرچه نامه كروبی و موسوی را برای ساعاتی داغ كرد اما تصریح می كند: پای فضای مجازی نشستن و داغ كردن لینك ها بی فایده است. دنیای مجازی فقط به درد خارج از ایران می خوره و به درد فعالیت در داخل نمی خوره.

در این میان گویانیوز از فتنه گران خواست جنبش سبز را فدای منطقه و اتفاقات كشورهای عربی مثل مصر و تونس نكنند. گویانیوز نوشت: عربی كردن جنبش سبز یعنی بازی در زمین رژیم جمهوری اسلامی، اول بسم الله سخنگوی اخوان المسلمین در لندن به بی بی سی می گوید سازمان او به «امام خامنه ای» احترام می گذارد و یادآوری می كند كه البته در مصر مسیحیان و سكولارها هم زندگی می كنند. چنین است كه بزرگترین خطای اپوزیسیون، پیوند زدن جنبش سبز به تحولات كشورهای عربی خواهد بود.

اما علیرضا - ر نویسنده سایت خودنویس كه بعد از حوادث سال گذشته از كشور گریخته، در نوشته آمیخته با تمسخر موسوی را برای احیای آشوب شیر می كند و می نویسد: می دانم كه اگر اعلام كنی به خیابان می آیی، دستگیرت می كنند. خب خودت بدون اعلام هر جا كه دوست داشتی بیا. یك سال و نیم است كه ما را جز در سایت ها ندیده ای. راستی كروبی را هم بیاور، البته اگر خودش 2 روز زودتر نیامده باشد! به خدا از وقتی مصر این جوری شده اصلاً خواب و خوراك نداریم. حال مصر چه جوری شده؟ مهم نیست، هر جوری شده باید از آنها حمایت كرد، حالا اگر یكهو یادمان رفت و حواسمان پرت شد و شعارمان یك چیز دیگری بود، خب دیگر، بگی نگی گیجیم، كاریمان نمی شود كرد.

وی اضافه می كند: موسوی جان! البته می دانم چند مدته خلاف ملاف را گذاشته ای كنار اما خب یك دفعه برنداری بیانیه بدهی و لغو كنی. خودت هم صد دفعه گفتی من رهبر جنبش نیستم. هرچند كه من خودم جانم را برداشته ام در رفته ام و خودت لنگش كن و اینا اگر راست میگی خودت بیا و این بساط ها ولی ما هم اینجا پشت جبهه داریم عین خر كار می كنیم برای برنامه شما. هیچی دیگه همین. حالا برو وقت ما را نگیر.

نه غزه، نه لبنان ... جانم فدای مبارك! (خبر ویژه)

عضو فراری سازمان مجاهدین (انقلاب) تاكید كرد نامه موسوی و كروبی به عنوان درخواست مجوز برای راهپیمایی كاری غیرجدی و تبلیغاتی در جهت رفع تكلیف بوده است.

محمدعلی توفیقی در گفت وگو با رادیو فردا اظهار داشت: این نامه می توانست با ادبیات دیگری مطرح شود تا این سوءتفاهم را ایجاد نكند كه طرح آن فقط برای رفع تكلیف بوده است. مشكل به فقدان استراتژی برمی گردد.

وی با اشاره به بهانه درخواست مجوز راهپیمایی (اعلام همبستگی با انقلاب مردم مصر و تونس) گفت: مخالفان به خیابان بیایند كه چه چیز را مطالبه كنند؟ اگر قرار باشد فقط به منظور اعلام همبستگی و حمایت از مردم تونس و مصر كه حتی همسایگان ایران هم محسوب نمی شوند به خیابان آمد، من فكر نمی كنم این حركت از قدرت بسیج كنندگی در خیابان برخوردار باشد. از سوی دیگر تصور نمی كنم این رویكرد نتیجه مثبت و موثری برای جنبش سبز در پی داشته باشد.

سایت صهیونیستی و ضد انقلابی «بالاترین» نیز در تحلیل مشابهی نوشت: آقایان موسوی و كروبی باید شجاعت داشته باشند و هدف اصلی درخواست راهپیمایی را اعلام كنند. تونسی ها و مصری ها نیازی به حمایت ما ندارند.كچل اگر طبیب بود، سر خود دوا می نمود. وقتی ما حاضر نیستیم سر جان خودمان ریسك كنیم، به جایی نمی رسیم. معلوم است كه در همه جای دنیا اپوزیسیون را سركوب كنند.

بالاترین نوشت: آیا درخواست راهپیمایی برای حمایت از مردم مصر و تونس دخالت در امور داخلی كشورها نیست؟

فتنه گران آشوب طلب در جریان تظاهرات روز قدس سال 88 علیه فلسطین شعار داده و مدعی بودند نباید در امور دیگر كشورها و ملت ها دخالت كرد. اما با توجه به اینكه فتنه گران آن روز در خدمت رژیم صهیونیستی فعال شده بودند، طبیعتاً میل به آشوبگری- این بار در خدمت حسنی مبارك دیكتاتور مصر و بن علی دیكتاتور تونس- نه تنها از سوی این رژیم ها مداخله محسوب نمی شود كه موجب خوشحالی این بخت برگشته های مفلوك هم هست!

بالاترین در مطلب دیگری با اشاره به طفره رفتن فتنه گران از دعوت به خودنمایی و انگشت نما شدن در 22 بهمن امسال نوشت: موسوی و كروبی از ماجرای اسب تروا در 22 بهمن پارسال درس گرفته اند.

تحلیلگر اسرائیلی: ایران هسته تحولات حساس خاورمیانه است (خبر ویژه)

«هسته مركزی ماجراهای خاورمیانه جای دیگری است؛ ایران. اكنون به طور پیوسته كشورهای منطقه به ایران می پیوندند.

این تحلیل، خلاصه ارزیابی جاناتان اسپایر (كارشناس مركز مطالعات جهانی در هرتسلیای اسرائیل) است. واشنگتن تایمز با اشاره به كتاب منتشره از سوی اسپایر می نویسد: حزب الله لبنان هسته مركزی كتاب اسپایر است كه در آن جابجایی اسلامگرایی با ناسیونالیسم و ملی گرایی را در ملتهای عربی خاورمیانه بررسی می كند. بهترین مثال برای این مورد هم حزب الله است كه قدرت حاكم در لبنان محسوب می شود. كشوری كه در آن سوریه و ایران حكمرانان پشت پرده به حساب می آیند. اسپایر هرچند به گروههای حزب الله لبنان و یا جنبش مقاومت اسلامی حماس می پردازد اما هسته مركزی داستان او جای دیگری است؛ ایران.

اسپایر در كتاب خود می نویسد: بالاگرفتن اسلامگرایی جوامع و رادیكالیزه شدن افراطی حماس، ناشی از این است كه یا میانه روهای فلسطینی سركوب شده اند و یا از جریان اصلی اخراج شده اند. این گونه گروهها همه مدل ایران را در خاورمیانه دنبال می كنند ایران در حال قبضه كردن مناقشه اعراب و اسرائیل است.

واشنگتن تایمز اضافه می كند: ایران با كمك سوریه جبهه ای از متحدان را به راه انداخته كه حزب الله لبنان و گروههای اسلامگرا در عراق و حماس در فلسطین را شامل می شود. حتی تركیه و قطر نیز به منظومه ایران پیوسته اند. این حلقه اتحاد كشورها بسیار بد و نامطلوب است. در مقابل مصر و سعودی و اردن و مراكش و تشكیلات خودگردان محمود عباس قرار دارند. اكنون ائتلاف تشكیل شده و خواستار نابودی اسرائیل، در حال تقویت است و به مصر نزدیك می شود.

خبرگزاری رویتر نیز در گزارشی كه حاوی همین مضمون است یادآور شده است: رژیم هایی نظیر سعودی نگران تقویت ایران از قبل حوادث مصر و تونس هستند. همچنان كه نگران از دست دادن متحدان منطقه ای خودند. ریاض نگران است كه خلأ دیپلماتیك به جا مانده توسط مصر گرفتار، فضا را برای كشورهایی چون تركیه و قطر كه رقبای كوچكتر عربستان سعودی در خلیج فارس هستند، باز می كند. هر دو كشور مزبور از مناسبات خوبی با ایران برخوردارند و درصدد نقش آفرینی بیشتر منطقه ای هستند. یك دیپلمات مستقر در خلیج (فارس) گفت: نفوذ عربستان احتمالا كم می شود، در حالی كه كشورهای دیگری چون قطر و تركیه كه همچون سعودی ها خواستار انزوای ایران نیستند، نقش بزرگتری را ایفا می كنند.»

این گزارش ها در حالی است كه ویلیام فاكس وزیر دفاع انگلیس به تازگی در كنفرانس هرتسلیا در اسرائیل گفت: نفوذ سیاسی ایران در منطقه منزجركننده است.

مشاور اوباما: اجرای احكام اسلامی مطالبه 80 درصد مردم مصر است (خبر ویژه)

سردبیر مجله نیوزویك می گوید نشانه های نگران كننده ای از اسلامگرایی قاطع مردم مصر وجود دارد.

فرید ذكریا در تحلیل تحولات مصر اگرچه تلاش می كرد جریان های غربگرا و سكولار را نیز قابل تأمل نشان دهد اما نوشت: مصر كشوری بزرگ و پیچیده است و پیش بینی آینده آن دشوار است. با این حال نشانه های نگران كننده ای وجود دارد، زمانی كه «مركز تحقیقاتی پیو» در آوریل سال گذشته یك نظرسنجی در جهان عرب انجام داد جامعه مصر دیدگاه هایی را از خود بروز داد كه در چشم جهان غرب به شدت افراطی می آمد. 82 درصد از پرسش شوندگان مصری با سنگسار به عنوان مجازات زنای محصنه موافقت نموده بودند، 84 درصد با اعدام كسانی كه مرتد می شوند، موافقت كرده و در نزاع میان هواداران مدرنیزاسیون و بنیادگرایان، 59 درصد از مردم، اسلامگرایان را به رسمیت شناخته بودند.

وی در عین حال نظرسنجی دیگری را منتشر كرده تا ادعا كند در تناقض با نظرسنجی قبلی است در حالی كه نظرسنجی دوم تناقضی با نظرسنجی اول (اسلامگرایی مردم مصر) ندارد بلكه خلاف واقع بودن ادعای فرید ذكریا مبنی بر بنیادگرا معرفی كردن مسلمانان مصر را نشان می دهد. وی در این باره می نویسد: یك نظرسنجی كه در سال 2007 صورت گرفته نشان می دهد 90 درصد مردم مصر از آزادی مذهب حمایت می كنند، 88 درصد خواهان یك دستگاه قضائی بی طرف اند، 80 درصد خواهان آزادی بیان و 75 درصد مخالف سانسوراند.

وی افزود: من همچنان معتقدم كه ترس از یك حكومت دینی در مصر به طور وسیعی در حال گسترش است.

سردبیر نیوزویك كه مشاور دولت اوباما نیز هست اضافه می كند: آرزوی من آن است كه مصر از رفتن به سوی كوره راه مدل ایران اجتناب كند اما نمی توانم بگویم آرزوی من محقق خواهد شد. اما شواهد زیادی وجود دارد كه نشان می دهد فرآیند دموكراسی می تواند در مصر به جریان بیفتد؛ نخست اینكه ارتش به طور قطع سكولار باقی مانده و مانع از ایجاد هر نوع نظم سیاسی مذهبی خواهد بود. ارتش مانند تركیه می تواند حركت های مذهبی را كنترل كند.

وی توضیح نداد كه سركوب ارتش چه نوع «فرآیند دموكراتیكی» است اما با این حال مجدداً اذعان كرده است: اسلام جذابیت ویژه ای در مصر و به طور گسترده در جهان عرب دارد. اما این مسئله مهمی است كه درك شود چرا چنین جذابیتی بوجود آمده؟ دیكتاتورهای سكولار در جهان عرب برای چندین دهه به شكل بی رحمانه ای همه فعالیت های سیاسی را سركوب نموده اند. یكی از مكان هایی كه آنها نمی توانستند تعطیل كنند مسجد بود، به همین دلیل این مكان همواره محلی برای عمل سیاسی و خلق گفتمان مبارزه علیه وضع موجود بوده است، بنابراین اعتراضات در جهان عرب همواره زبانی اسلامی می یافتند. قابل انكار نیست كه برای بسیاری از مصری ها، همان طور كه اخوان المسلمین شعار می دهد، «راه حل اسلام است.»

فرید ذكریا همچنین می نویسد: جالب ترین بخش اعتراضات در مصر و تونس، نقش كمرنگ آمریكا در میان مردم بود و مردم آمریكا اعتنایی نكردند. این به طور حتم نتیجه رویكرد بوش و اوباما در منطقه بوده است. اوباما هم پس از مدتی به همان نقش تهاجمی و سلطه جوی آمریكا در خاورمیانه برگشت.

وی همچنین در مقاله ای كه واشنگتن پست چاپ كرده، تصریح می كند: با ناآرامی های مصر شبحی از گذشته غرب را به تسخیر خود درآورده است. آمریكا در سال 1979 شاهد وقوع یك انقلاب خیابانی در خاورمیانه و سرنگونی محمدرضا پهلوی بود... دولت اوباما باید در تلاش خود برای تسهیل دوره انتقالی آرام، درست عمل كند. خطر بحران، واقعی است، دیدگاه های اخوان المسلمین ارتجاعی و خطرناك است. بدون قانون اساسی جدید و مصونیت حقوقی، خطر بروز «دموكراسی غیرآزاد» و یا شائبه برگزاری انتخابات غیرسالم و غیرعادلانه، نتایج بدی را برای اقلیت ها، حقوق بشر و سایر آزادی ها رقم خواهد زد. به خاطر داشته باشیم چه چیزی باعث ظهور افراط گرایی اسلامی و احساس ضدآمریكایی در خاورمیانه شده است. اعراب به واشنگتن به چشم كشوری نگاه می كنند كه از دیكتاتورهای سنگدل برای سركوب مردم شان پشتیبانی كرده است. آنها اعتقاد دارند آمریكا تا زمانی كه این رژیم ها با سیاست خارجی واشنگتن همخوانی دارند، این سركوب ها را نادیده گرفته است. اگر واشنگتن اكنون در پی میانجیگری برای حصول توافقی است كه دیكتاتورهای نظامی مصر را بر سر قدرت نگاه دارد، پیامد آن بروز احساس ناخرسندی و نومیدی در خیابان های قاهره خواهد بود. در دراز مدت، مخالفت ها علیه رژیم مصر و آمریكا افراطی تر، مذهبی تر و خشونت آمیزتر خواهد شد. ممكن است این روند نظیر آن چیزی باشد كه به بروز انقلاب ایران منجر شد.

جستجو در وبلاگ
درباره من
لینک های مفید
فروشگاه مجله و کتاب الکترونیکی کیوسک 724
گالری والپیپر و عکس پس زمینه والپیپرهای ایرانی
قالب های حرفه ای وبلاگ
مجله تفریحی سرگرمی جزیره نشین
ابزارک های وبلاگ
قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :